08.10.2024
Медичні огляди працівників закладів охорони здоров'я: законодавство, періодичність, документація
Власник або уповноважений ним орган зобов’язаний за свої кошти організувати попередній (при прийнятті на роботу) і періодичні (впродовж трудової діяльності) медичні огляди.
Медичні огляди мають проходити працівники, зайняті на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі. Також власник повинен організовувати проведення щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року (ст. 169 КЗпП; ст. 17 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII).
Із 1 жовтня 2024 року набувають чинності оновлені вимоги до організації та проведення профілактичних медичних оглядів працівників деяких професій. Підстава — наказ МОЗ «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 23 липня 2002 року № 280» від 08.11.2023 № 1925 (далі — Наказ № 1925). Загалом зміна підходу до гарантування здоров’я населення пов’язана з набуттям чинності Закону України «Про систему громадського здоров’я» від 06.09.2022 № 2573-IX (далі — Закон № 2573).
Медичні огляди для медичних працівників: нормативні документи
На медичних працівників поширюється дія нормативно-правових актів щодо проведення медичних оглядів, як-от:
- постанова КМУ «Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок» від 23.05.2001 № 559;
- постанова КМУ «Про затвердження переліку медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи або оточуючих» від 10.05.2022 № 577 (далі — Постанова № 577; Перелік № 577);
- наказ МОЗ «Щодо організації проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб» від 23.07.2002 № 280, зі змінами і доповненнями (далі — Наказ № 280);
- Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затверджений наказом МОЗ від 21.05.2007 № 246 (далі — Порядок № 246);
- наказ МОЗ «Про затвердження Порядку проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин» від 18.04.2022 № 651 (далі — Наказ № 651; Порядок № 651).
Як організувати медичний огляд у ЗОЗ
Медичні огляди мають проводити заклади охорони здоров’я, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.
Заклади охорони здоров'я повинні:
1. Укласти договір з роботодавцем про проведення попереднього (періодичних) медичного огляду працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.
2. Видати наказ про створення комісії з проведення медоглядів з визначенням часу, місця їх проведення, переліку лікарів, обсягів лабораторних, функціональних та інших досліджень згідно з Переліком шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу та Переліком робіт для виконання яких є обов'язковим попередній (періодичні) медичні огляди працівників.
3. Залучити до проведення медоглядів лікарів, які мають підготовку з профпатології та обізнані з умовами праці працівників, особливостями виробництва та шкідливими факторами виробничого середовища, їх гігієнічною оцінкою й можливою професійною патологією на даній дільниці, у цеху, на виробництві.
4. Визначити оздоровчі заходи (рекомендації) як щодо кожного працівника, так і професійних груп, до яких входять:
- динамічне обстеження та лікування;
- реабілітація;
- диспансерний нагляд за станом здоров'я працівників груп ризику професійних захворювань;
- тимчасове переведення за станом здоров'я на іншу роботу;
- направлення на медико-соціально-експертну комісію (МСЕК);
- військову-лікарську комісію (ВЛК) тощо.
5. Прийняти рішення про профпридатність працівника, про що зробити запис у Картці працівника.
Дані про проведення медичного огляду вносять до єдиної електронної системи обліку результатів обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб шляхом внесення медичних записів про результати до електронної системи охорони здоров’я.
Працівники медичних закладів, яки провели медичний огляд несуть відповідальність згідно із законодавством за відповідність медичного висновку фактичному стану здоров’я працівника.
Роботодавець:
- погоджує план-графік проведення медичних оглядів ЗОЗ;
- забезпечує своєчасну та організовану явку працівників на медичні огляди та обстеження;
- здійснює контроль за проведенням медоглядів у строки, погоджені із ЗОЗ, призначає відповідальних осіб за організацію медогляду;
- відсторонює від роботи працівників, які не пройшли в установлений термін медичні огляди, та не допускає до роботи працівників, яким за медичним висновком така робота протипоказана за станом здоров'я;
- забезпечує проведення відповідних оздоровчих заходів Заключного акта у повному обсязі та усуває причини, що призводять до професійних захворювань (отруєнь).
Які працівники проходять обов’язковий медичний огляд
Попередньому (при прийнятті на роботу), періодичному профілактичному медичним оглядам підлягають працівники професій, визначених Переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, затвердженим постановою КМУ від 23.05.2001 № 559.
Обов'язкові попередні та періодичні профілактичні медичні огляди (далі — обов'язкові медичні огляди) проходять працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб.
Позачерговому медичному огляду підлягають працівники, стан здоров'я яких викликає занепокоєння і може негативно вплинути на оточуючих, у таких випадках:
- за бажанням працівника у разі погіршення стану здоров'я (якщо це загрожує безпеці громадян, працівник повинен вжити відповідних заходів для попередження розповсюдження захворювання);
- в межах проведення епідеміологічного розслідування;
- за результатами проведеної центром контролю та профілактики хвороб відповідної адміністративно-територіальної одиниці оцінки ризиків для здоров’я та санітарно-епідемічного благополуччя населення регіону.
Медогляд медичних працівників: види
Медичні працівники зобов’язані проходити такі види медичних оглядів:
- попередній — під час прийняття на роботу;
- періодичний — під час трудової діяльності;
- позачергові — проводять за певних умов.
Процедуру та кратність проведення цих медичних оглядів визначає Порядок № 246.
Медогляди працівників ЗОЗ: необхідні обстеження й дослідження
Перелік необхідних обстежень лікарів-спеціалістів, видів клінічних, лабораторних та інших досліджень, що необхідні для проведення обов’язкових медичних оглядів, та періодичність їх проведення МОЗ затвердило Наказом № 280.
Обов’язковий профілактичний медичний огляд включає в себе:
1) лабораторні дослідження:
2) інструментальні дослідження:
- вимірювання артеріального тиску;
- електрокардіограма;
- інші дослідження, визначені в Переліку необхідних обстежень;
3) фізикальне (клінічне) обстеження лікарями-спеціалістами:
- лікар-терапевт або лікар загальної практики-сімейний лікар;
- лікар-дерматовенеролог;
- лікар-отоларинголог;
- лікар-стоматолог;
- лікар-психіатр.
Із метою уточнення діагнозу можуть призначатися додаткові лабораторні / інструментальні дослідження та/або обстеження лікарями-спеціалістами.
Медогляди медиків: як оформити результати обстеження
Питання придатності до роботи в кожному окремому випадку вирішується індивідуально з урахуванням:
- особливостей функціонального стану організму (характеру, ступеня прояву патологічного процесу, наявності хронічних захворювань);
- умов праці;
- результатів додаткових методів обстеження.
Кожен лікар, який бере участь в обстеженні пацієнта, дає висновок щодо стану здоров'я працівника, підтверджує його особистим підписом та особистою печаткою, бере участь в остаточному обговоренні придатності обстежуваної особи до роботи в обраній професії та в разі необхідності призначає лікувально-оздоровчі заходи.
Результати попереднього (періодичних) медичного огляду працівників і висновок Комісії про стан здоров'я заносяться до:
- Картки працівника, який підлягає попередньому (періодичним) медичному огляду (далі — Картка працівника) за формою, зазначеною у додатку 7 Порядку №246
- Медичної картки амбулаторного хворого (форма 025/о та інструкція щодо її заповнення затверджені наказом МОЗ «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування» від 14.02.2012 № 110).
У Картці працівника зазначаються скарги працівника на стан здоров'я, анамнез, результати медичного огляду, лабораторних, функціональних та інших досліджень, діагноз, висновок про професійну придатність працівника працювати за своєю професією.
На підставі Картки працівника Комісією видається працівнику медична довідка про проходження попереднього (періодичного) медичного огляду працівника за формою, зазначеною у додатку 8 Порядку №246.
За результатами проведення огляду лікар-психіатр заповнює форму первинної облікової документації № 100-1/о «Протокол про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин № ___», затверджену Наказом № 651.
Особі, яка пройшла медогляд, лікар видає Довідку про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовини (форма № 100-2/о, затверджена Наказом № 651).
Після закінчення лікування у разі відсутності протипоказань для зайняття відповідним видом діяльності заклад охорони здоров'я видає працівнику форму № 1-ОМК «Особиста медична книжка» (далі — форма № 1-ОМК), затверджену наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 лютого 2013 року № 150
УВАГА! Особиста медична книжка, форма первинної облікової документації № 1-ОМК, змінена у відповідності до наказу МОЗ № 1925.
Фінансування медичних оглядів
Медичні огляди проводяться за рахунок роботодавців:
- підприємств, установ, організацій;
- фізична особа — суб'єкт підприємницької діяльності, що використовують працю найманих працівників.
УВАГА! Працівники відшкодовують вартість бланка особистої медичної книжки закладам та установам охорони здоров'я, які проводитимуть обов'язкові медичні огляди при проходженні попереднього профілактичного медичного огляду до прийняття на роботу, та у разі необхідності отримання нового бланка цієї книжки у зв'язку з його втратою, зіпсуттям або неможливістю подальшого використання чи придбавають зазначений бланк за власні кошти (п. 2 Порядку проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок, Постанови №559).
|