Профспілка працівників охорони здоров'я України

  Оплата праці

  Права працівників  Преса

Детальніше

09.10.2019

Заява Президії Федерації профспілок України з нагоди відзначення Всесвітнього дня дій за гідну працю

жовтня в 12-й раз національними профцентрами відзначається Всесвітній день дій за гідну працю, встановлений у 2008 році за ініціативою Міжнародної конфедерації профспілок.                                                                          

У цей день працівники єдиним фронтом виступають за підтримку гідної праці, яка має бути в центрі уваги політики і дій влади та роботодавців. Глобальна економіка має слугувати усьому суспільству, а права та інтереси працівників бути у фокусі економічного зростання. Адже, право на працю, гідні умови праці – одне з фундаментальних прав людини, встановлених міжнародно-правовими актами і визнаних усіма державами світу.

Вплив світової економічної кризи більшою чи меншою мірою вже позначається на кожній з країн світу. Знижуються основні соціально-економічні показники, відбувається перехід до ГІГ-економіки, що зовсім нівелює поняття «найманий працівник», спостерігається зростання інфляційних процесів, напруженості на ринках праці, збільшується приховане безробіття, знижуються темпи зростання реальної заробітної плати, зростають тарифи і ціни на житлово-комунальні послуги і товари першої необхідності. Сьогодні в світі:

§ 190 млн осіб позбавлені роботи, з них 64,8 млн – молодь;

§ 2 млрд людей заробляють на життя в неформальній економіці;

§ 300 млн людей живуть в умовах крайньої бідності;

§ 2,78 млн осіб щорічно гинуть внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань;

§ 36,1% працівників світу трудяться понаднормово (понад 48 годин на тиждень);

§ темпи зростання заробітної плати знизилися з 2,4 до 1,8% у 2016–2017 роках;

§ жінки отримують за свою працю на 20% менше, ніж чоловіки.

Світ рухається у напрямку, коли у 2016 році 1% найбагатших людей отримали 27% світового доходу, а найбіднішим 50% дісталося лише 12%. І цей розрив продовжує зростати! Чи є цей напрямок правильним?

На жаль, Україна не є виключенням:

§ рівень зайнятості населення – 50,7%;

§ рівень тінізації економіки у 2018 році склав 30 % від офіційного ВВП;

§ темпи зростання реальної заробітної плати знизилися з 119,1% у 2017 році до 109,5% у 2019 році;

§ середньомісячна зарплата жінок в Україні не перевищує 80% середньомісячної зарплати чоловіків;

§  рівень бідності серед працюючих у 2018 році склав 18,8%;

 

§  щороку травмуються в середньому 6 тис. працівників, гине – понад 800 працівників, інвалідами праці через травмування на виробництві та профзахворювання стають майже 3 тис. працівників.

Тому для трудящих України Всесвітній день дій за гідну працю – це можливість поінформувати новообрану владу про те, що Уряд країни та соціальні партнери, визначивши Цілі сталого розвитку для України та підписавши Програму Гідної праці України на період 2016–2019 років і Генеральну угоду на 2019–2021 роки, підтвердили свою готовність докласти всіх зусиль до забезпечення гідної праці та достатнього рівня життя населення.

Однак, сьогодні в основу державної соціальної політики замість суспільно-визнаних державних соціальних стандартів гідного життя і гідної праці покладено ідею соціальних мінімумів виживання, що призвело до поширення бідності серед українських громадян.

Неприпустимо, що законодавчо встановлений розмір прожиткового мінімуму (1936 грн.) більш як у 2 рази нижчий за його фактичний розмір (4208 грн. у цінах серпня ц.р.). Під загрозою перебуває національний ринок праці. Рівень української зарплати (375 євро у серпні 2019 року) найнижчий серед європейських країн, а оплата праці в більшості галузей бюджетної сфери України продовжує залишатися нижчою за середню заробітну плату по економіці. При тому, що не вирішено проблему необґрунтованої нерівності в оплаті праці керівників і працівників підприємств. Залишаються невиплаченими 2,8 млрд грн заборгованості із заробітної плати, заборгованість підприємств і організацій зі сплати єдиного соціального внеску перевищила 17 млрд грн.

Усупереч вимогам профспілок, в основу розрахунків соціально-економічних показників проекту Держбюджету–2020 Урядом вкотре закладено видимість зростання основних державних соціальних стандартів та гарантій, які не відповідають ані вимогам законодавства, ані положенням Генеральної угоди на 2019–2021 роки. І при таких низьких стандартах влада активно впроваджує реформи у соціальній сфері, анонсує докорінні зміни трудового законодавства.

Постає необхідність в консолідації зусиль профспілок усіх рівнів у боротьбі за:

- формування оптимальної соціальної складової Державного бюджету України;

- захист трудових прав працівників у новій редакції Трудового кодексу;

- відновлення права працівників на страйк;

- належне забезпечення принципів гідної праці та впровадження в Україні європейських норм життя.

Представляючи інтереси майже 5 млн спілчан Федерація профспілок України закликає владу нарешті відмовитися від антисоціальної політики, обмеження соціальних і трудових прав та розпочати реальний соціальний діалог задля забезпечення гідного життя людини праці!

 

Кожен має право на гідне життя!

 

Президія Федерації профспілок України Новини

17.10.19
Заява Федерації профспілок України стосовно проєкту Державного бюджету України на 2020 рік
16.10.19
Вітаємо з нагородженням!
усі новини

ФотодокументиГала-концерт лауреатов областных отраслевых фестивалей