Охорона праці і здоров’я
ОХОРОНА ПРАЦІ ТА ЗДОРОВ’Я ПРАЦІВНИКІВ І СТУДЕНТІВ ГАЛУЗІ ПІД ЧАС ВОЄНОГО СТАНУ
Здійснення громадського контролю за додержанням роботодавцем законодавства про охорону праці та здоров’ям працівників галузі, забезпечення безпеки праці працівників під час воєнного стану є одним із головних напрямків роботи виборних органів профспілкових організацій всіх рівнів. Виконання обов’язків працівниками в умовах воєнного стану пов’язано з великою кількістю нових, в тому числі небезпечних ризиків, що призводять до погіршення умов праці в цілому. Особливо це стосується роботи закладів охорони здоров’я на територіях можливих та активних бойових дій. Заклади Харківської області, не зважаючи на постійні обстріли або їх великий ризик, продовжують надавати медичну допомогу населенню.
Представником Обласного комітету з питань охорони праці надається консультативна допомога відповідним службам галузі охорони здоров’я щодо оперативної підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях, направлених на збереження життя та здоров’я під час виконання своїх професійних обов’язків, дотримання вимог охорони праці. Регулярно потребують роз’яснення питання: порядку розроблення нормативних актів та інструкцій з охорони праці; порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві; проведення навчання, інструктажів і перевірки знань з питань охорони праці; організації медичних оглядів працівників певних категорій та забезпечення засобами індивідуального та колективного захисту.
З метою організації безпеки працівників в закладах охорони здоров’я розроблені та відпрацьовані маршрути евакуації персоналу та відвідувачів до найближчого укриття. Працівники проходять навчання щодо порядку дій персоналу в різних ситуаціях, що загрожують життю та здоров’ю. Організовуються навчання з питань охорони праці, у тому числі при виконанні робіт підвищеної небезпеки під час воєнного стану; медичної допомоги потерпілим і правил поведінки в разі аварії та/або оголошення повітряної тривоги, тощо.
Серед тих, хто щоденно ризикують своїм життям - бригади екстреної медичної допомоги, які з першого дня війни продовжують працювати при ліквідації наслідків ворожих атак, під час повітряної тривоги та комендантської години.
Слід зазначити, що протягом 2023 року зазнало змін і правове забезпечення механізмів охорони праці та здійснення громадського контролю у цій сфері. Постановою КМУ «Про внесення зміни до пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 30 червня 2023 року № 660 було визначено, що атестація, строк проведення якої настав у період воєнного стану, за рішенням роботодавця, погодженим із Профспілкою, проводиться протягом шести місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні. Наказом Мінекономіки «Про здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) протягом періоду воєнного стану» від 16.06.2023 № 5782 було відновлено проведення Державною службою України з питань праці позапланових заходів державного нагляду (контролю) протягом періоду воєнного стану у сфері охорони праці, гігієни праці, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
У зв’язку з ухваленням Постанови КМУ «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 27 червня 2023 р. № 651 Обласним комітетом проводилася роз’яснювальна робота для роботодавців галузі з метою належного оформлення кадрової документації, зокрема, у випадках раніше наданих відпусток без збереження у зв’язку з карантином; забезпечення певним категоріям працівників додаткових пільг у зв’язку з карантином.
13 жовтня 2023 року у ВРУ було зареєстровано проект Закону України «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі», який розроблено на заміну Закону «Про охорону праці». За наполяганням профспілок у редакції законопроєкту станом на І півріччя 2023 року враховані такі ключові вимоги: 1) не допущено обмеження прав представників профспілок: надано визначення, що представниками професійних спілок з питань безпеки та охорони здоров’я працівників є особи, призначені чи обрані професійними спілками, їх організаціями та об’єднаннями;
2) з метою забезпечення прав та гарантій працівників, які зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, стаття 4 проєкту Закону доповнена частиною, яка передбачає, що для цієї категорії осіб законодавством, колективними договорами можуть встановлюватися гарантії, пільги та компенсації;
3) встановлено, що розроблення, прийняття, скасування та внесення змін до нормативно-правових актів з безпеки та здоров’я працівників на роботі здійснюється із обов’язковим залученням організацій профспілок та роботодавців, їх об’єднань на національному та/або галузевому рівні. При цьому стан врахування пропозицій та зауважень профспілок є мінімальним та недостанім.
В усіх закладах охорони здоров’я діють колективні договори, в яких розділ «Охорона праці» достатньою мірою і в законодавчо врегульованому порядку закріпляє виробничо-трудові відносини і соціальні гарантії членів трудових колективів в сфері охорони праці. Не рідше одного разу на рік питання охорони праці розглядалися профспілковими комітетами на своїх засіданнях із запрошенням роботодавців.
Питанням профілактики виробничого травматизму, охорони праці та здоров’я у т.ч. під час воєнного стану були присвячені засідання Обласного комітету, його Президії з подальшою розробкою необхідних заходів щодо покращення ситуації. Проводиться моніторинг професійної захворюваності та виробничого травматизму працівників галузі охорони здоров’я Харківського регіону. Представник Обласного комітету здійснює контроль та надає методичну допомогу стосовно процедури розслідування нещасних випадків, що сталися з працівниками внаслідок отримання поранень під час ведення бойових дій. Розслідування усіх нещасних випадків, професійних захворювань проводяться відповідно до вимог законодавства за участю представників первинних профспілкових організацій, а в окремих випадках ‒ ще і за участю представника Обласного комітету, що забезпечує права постраждалих на державні гарантії. На підставі здійсненого аналізу обговорюються питання удосконалення здійснення громадського контролю за станом охорони праці та здоров’я працюючих.
Представник Обласного комітету бере участь у перевірках організацій галузі охорони здоров’я, в ході яких виявляються недоліки та надається практична допомога щодо роботи служб охорони праці. Щомісяця проводяться діючі online-семінари для профспілкового активу ХООППОЗУ, слухачі ознайомлюються з новинами законодавства з охорони праці, ведеться роз’яснювальна робота щодо застосування і виконання деяких нормативних актів з охорони праці під час воєнного стану.
Кожного року в рамках Тижня охорони праці в Україні Обласним комітетом Профспілки за участю профспілкового активу, спеціалістів з охорони праці, представників Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці та фахівців апарату обласного комітету проводяться круглі столи, семінари та обговорюються актуальні питання охорони праці в галузі.
Організаційні ланки обласної організації Профспілки у повному обсязі забезпечені необхідними нормативними документами для здійснення громадського контролю з питань охорони праці.
Сьогодення характеризується низкою проблем у сфері охорони здоров’я: багаточисельні гуманітарні катастрофи, що пов′язані з війною, демографічна криза, спалахи інфекційних хвороб (кір, COVID), зростання кількості стійких до ліків патогенів; стрімке поширення ожиріння і низької фізичної активності; наслідків забруднення довкілля і зміни клімату для здоров’я населення.
Обласний комітет в межах своїх статутних повноважень приділяє увагу стану здоров’я працівників та студентів галузі. Аналіз захворюваності на туберкульоз, онкологічну патологію, первинного виходу на інвалідність працівників закладів охорони здоров’я регіону виявив щорічне суттєве збільшення показників, що підтверджує припущення негативного впливу воєнного стану, міграційних процесів на своєчасне виявлення усіх випадків соціально-значущих захворювань.
Працівники медичної галузі є однією з найбільш уразливих груп населення щодо захворювання на туберкульоз, тому особливого значення набувають їх профілактичні огляди на туберкульоз
Типові професійні ризики медичної діяльності, які здійснюють негативний вплив на здоров’я медичних працівників, створюють підґрунтя для зростання показників захворюваності та інвалідності серед цієї категорії населення, особливо в умовах воєнного часу. Щоквартально контролюються показники первинного виходу на інвалідність серед працюючих у галузі.
З метою профілактики і зниження інвалідності серед працівників галузі охорони здоров’я, Обласний комітет наполягає на необхідності подальшого громадського контролю за своєчасністю та повнотою проведення профілактичних оглядів, забезпеченням захворілих необхідними видами лікування.
З метою недопущення такого негативного явища, як занедбаність онкологічної патології серед медичних працівників, необхідно здійснювати постійний контроль за якістю виявлення й лікування виявленої патології.
Всі працівники – члени Профспілки, які вперше захворіли на туберкульоз, онкологічні хвороби, отримують матеріальну допомогу на лікування від Обласного комітету.